Mostar – symbol upadku porozumienia trzech religii

Mostar to jeden z najbardziej znanych symboli wielokulturowości w Bośni, który niestety nie oparł się niedawnej wojnie. Miasto to słynie przede wszystkim z pięknego mostu, który dawniej był symbolicznym porozumieniem pomiędzy dwoma brzegami miasta, zamieszkałymi przez muzułmanów oraz chrześcijan i osób prawosławnych.

Pierwsze wzmianki o Mostarze pochodzą z XVI wieku, ze spisów ludności tworzonych przez Turków. Ziemie te bowiem przez ponad 400 lat były pod tureckim jarzmem. Również współcześnie widać wiele pozostałości po imperium osmańskim – w mieście zachowało się wiele budowli. Co jednak najważniejsze, nawet po wojnie muzułmanie nie opuścili swojego ukochanego miasta. Obecnie Mostar to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Bośni i Hercegowiny. Turyści ciągną tutaj z powodu słynnego mostu, ale i wspaniałej atmosfery. Z podziwem patrzą oni na przecinającą miasto Naretwę oraz piękne wzgórza otaczające ten region. Co warto wiedzieć o Mostarze?

Miasto po obu stronach mostu

Najbardziej charakterystycznym symbolem tego miasta jest Stary Most. Oryginalnie został on wybudowany przez Turków w roku 1566 i stanowił symboliczne pogodzenie Wschodu z Zachodem, czyli świata islamskiego i chrześcijańskiego. Most był również miejscem, gdzie młodzi chłopcy udowadniali swoją męskość oddając skok z wysokości wprost do zimnej wody Naretwy. Niezwykle przykrym i znaczącym wydarzeniem było wysadzenie zabytkowego mostu w roku 1993 podczas trwania bratobójczej walki na obszarze Bośni i Hercegowiny. Most wysadzili Chorwaci, jednak tuż po wojnie społeczność bośniacka i międzynarodowa rozpoczęła starania, aby most został odbudowany. W roku 2004 nastąpiło jego oficjalne otwarcie.
Obecnie most nadal pozostaje symbolem dialogu dwóch kultur. W okresie letnim na moście spotkać można również śmiałków, którzy – tak samo jak dawniej – oddają skoki do wody, dając jednocześnie pokaz swojej odwagi i męstwa. Obecnie most i jego najbliższa okolica zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Mostar – kulinarne wojaże

Ze względu na wielowiekowe współistnienie trzech religii w tym miejscu turyści z pewnością będą mogli skosztować lokalnych przysmaków. Będąc w Mostarze koniecznie należy zamówić plejskawicę (wołowo-baranie mięso podawane z siekaną cebulą), cevapi (grillowane paluszki mięsne z ajwarem) oraz aromatyczną kawę wprost z tygielka. Szczególnie ta ostatnia zdobywa serca przyjezdnych: mocna i aromatyczna, podawana w orientalnych naczyniach, z pewnością smakuje jeszcze lepiej pita w czasie nawoływania do modlitw z meczetów.

Mostar kahva
Mostar kawa

Będąc w Mostarze warto urządzić sobie spacer uliczkami starego miasta i przejść się kawałek po bardziej nowoczesnych częściach miasta. Do dnia dzisiejszego w mieście widać wiele śladów po niedawnej wojnie: zniszczone i ostrzelane butynku, zgliszcza domów. Obecnie stanowią one swoiste memento oraz przestrogę, aby niedawne dzieje już nigdy się nie powtórzyły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *