Co zwiedzić w Belgradzie?

Co zwiedzić w Belgradzie? To pytanie zadaje sobie każdy cudzoziemiec, który pierwszy raz trafia do tego pięknego miasta. Belgrad to miasto z wielowiekową historią, który oferuje liczne atrakcje nie tylko osobom młodym, ale i tym starszym. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć oraz krótki poradnik, co warto zwiedzić, zobaczyć, co zjeść.

Co zwiedzić w Belgradzie? Subiektywnie!

Belgrad jest stolicą Serbii, jednakże historia tego wspaniałego miasta sięga znacznie dalej, poza państwowość serbską, ponad 7 tysięcy lat wstecz. Zamieszkiwali tu ludzie w okresie paleolitu, starożytni Rzymianie, mieszała się ludność serbska, bułgarska, romańska i wiele innych. W tym olbrzymim tyglu wykształciła się również idea południowych Słowian, która z czasem przekształciła się w Jugosławię, kładąc kres podlegania wielu bałkańskich krajów innym mocarstwom.

Obecnie Belgrad to tętniąca życiem metropolia, w której w ciągu dnia możemy spacerować licznymi uliczkami starego miasta lub też wieczorem udać się na tańce czy drinka do jednego z licznych klubów nocnych. Ciekawą ich alternatywą są barki umiejscowione na Dunaju i zakotwiczone blisko centrum – w ich wnętrzu urządzono wygodne restauracje oraz puby, lubiane przez młodych mieszkańców miasta.

Muzea

W Belgradzie znajdziemy kilka interesujących muzeów, wśród których z pewnością największa popularnością cieszą się:

  • Muzeum Wojskowe – umieszczone przy twierdzy Kalamegdan, to jedno z najciekawszych muzeów w tej części Europy. Znajdują się w nim eksponaty dotyczące starożytności i historii nowożytnej.
  • Muzeum Lotnictwa – znane przede wszystkim z posiadania szczątków zestrzelonego w roku 1999 amerykańskiego myśliwca F-117, uważanego za całkowicie niewykrywalnego dla radarów. Plotka głosi, że po zestrzeleniu Serbowie mieli wysłać depesze do amerykańskiego rządu o treści:
    Przepraszamy, nie wiedzieliśmy, że był niewidzialny.
  • Muzeum Narodowe – uważane za najistotniejsze, posiadające w swoich zbiorach liczne obrazy, grafiki, rzeźby i dokumenty.

 

Co zwiedzić w Belgradzie - lika
Co zwiedzić w Belgradzie – rzeka
Co zwiedzić w Belgradzie - crkva
Co zwiedzić w Belgradzie – cerkiew
Co zwiedzić w Belgradzie - Kalamegdan
Co zwiedzić w Belgradzie – muzeum wojskowe

Festiwale!

W Belgradzie każdego roku odbywają się liczne festiwale, w tym FEST (Belgrade Film Festiwal), BITEF (Belgrad International Theatre Festival), BELEF (Belgrad Summer Festival), BEMUS (Belgrad Music Festival), międzynarodowe targi książki,  festiwal piwny i wiele innych. Planując pobyt w tym mieście warto zajrzeć do kalendarza i być przygotowanym na to, że w okresie trwania jakiejkolwiek dużej imprezy możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Problemem mogą okazać się wtedy także ceny noclegów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *